Hamulce bębnowe

Szukaj części po danych pojazdu

rocznik

marka

model

silnik

Hamulce bębnowe

       Hamulce bębnowe, zwane potocznie bębnami, to wraz z hamulcami tarczowymi najpopularniejsze rozwiązanie wykorzystywane do zmniejszania prędkości i zatrzymywania samochodu. Choć stosuje się je coraz rzadziej z uwagi na większą skuteczność hamulców tarczowych, ciągle jeszcze popularne bębny są często spotykane. Szczególnie w Polsce, gdzie przeciętny wiek auta osobowego przekracza 10 lat – na szeroką skalę montowano je bowiem właśnie w starszych pojazdach.

Głównym elementem hamulca bębnowego jest nic innego jak bęben, który obraca się razem z wałem korbowym odpowiadającym za poruszanie się pojazdu. Aby zatrzymać auto, po naciśnięciu pedału hamulca specjalne, nieruchome szczęki pokryte okładziną cierną są wprawiane w ruch przez tłoczki. To z kolei powoduje ścieranie się szczęk z bębnem, czego efektem jest obniżenie prędkości pojazdu lub jego całkowite zatrzymanie w zależności od siły wciśnięcia pedału.

Hamulce bębnowe montowane są szczególnie często w niewielkich lub starszych autach z niskich segmentów A, B czy C. Producenci instalują je z reguły na tylnej osi, podczas gdy na przedniej zdecydowanie częściej pojawiają się tarcze. Bębny posiadają dwa niewątpliwe atuty w porównaniu z konkurencyjnymi rozwiązaniami: po pierwsze są tanie, a po drugie – wytrzymałe. Ich żywotność może wynosić nawet 150 tys. km, dlatego wymiana nie należy do częstych obowiązków.

Do produkcji hamulców bębnowych wykorzystuje się takie materiały jak żeliwo, aluminium czy stal, dzięki czemu są odporne na czynniki zewnętrzne, a przez to trwałe. Istnieje kilka różnych układów hamulców bębnowych podzielonych pod względem konstrukcji, nazywają się one: układ simplex, układ duplex, układ duo-duplex oraz układ samowzmacniający. Niezależnie od tego, który z nich jest zamontowany w Twoim aucie, w naszym internetowym sklepie motoryzacyjnym znajdziesz do niego odpowiednie części.

Kupując elementy eksploatacyjne do hamulców bębnowych, pamiętaj, żeby wybierać dobre jakościowo produkty – tylko w ten sposób zapewnisz sobie pewność i bezpieczeństwo. Mamy tego świadomość, dlatego oddajemy do Twojej dyspozycji wyłącznie sprawdzone części, które spełniają wysokie wymagania.