Hamulce tarczowe

Szukaj części po danych pojazdu

rocznik

marka

model

silnik

Hamulce tarczowe

       Hamulce tarczowe powszechnie wykorzystuje się w autach osobowych – są bodaj najpopularniejszym rodzajem stosowanych obecnie hamulców. Jak sama nazwa wskazuje, ich podstawą jest tarcza, z reguły wyprodukowana z żeliwa lub rzadziej z ceramiki. Równie istotną rolę dla prawidłowego działania hamulców tarczowych odgrywają klocki, które są dociskane do tarcz i tym samym powodują hamowanie pojazdu.

Dociśnięte klockami tarcze, które kręcą się razem z kołem, powodują jego hamowanie. Cały mechanizm zaczyna działać w momencie, gdy kierowca wciska pedał hamulca, efektem czego pompa hamulcowa pompuje płyn hamulcowy do tłoczka, ktory dociska klocki do tarcz. Uniwersalność i elastyczność tego rozwiązania powoduje, że hamulce tarczowe stosuje się na masową skalę nie tylko w motoryzacji, ale również w rowerach, motocyklach, a nawet pociągach.

Praktycznie wyłącznie hamulce tarczowe montuje się w nowszych samochodach osobowych. Nie spotyka się obecnie hamulców bębnowych z uwagi na ich niższą skuteczność działania w porównaniu z tarczowymi, które są zakładane albo tylko na jednej, albo na dwóch osiach – to drugie rozwiązanie jest znacznie częstsze w droższych samochodach, tańsze wersje z reguły korzystają zarówno z hamulców tarczowych, jak i bębnowych.

Nie bez przyczyny hamulce tarczowe są tak popularne – ich wysoka skuteczność przy stosunkowo niskich kosztach eksploatacji sprawia, że w branży motoryzacyjnej praktycznie wyparły inne typy hamulców. Jeżeli posiadasz je również w swoim aucie i chcesz wymienić któryś z ich elementów, zrobisz to w naszym sklepie internetowym. Wybierz interesującą Cię kategorię i skorzystaj z szerokiej oferty różnych producentów.