Układy hamulcowe

Szukaj części po danych pojazdu

rocznik

marka

model

silnik

Układy hamulcowe

       Układ hamulcowy ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa Twojego, pasażerów jadących w Twoim samochodzie oraz innych uczestników ruchu drogowego. Dzięki niemu możesz zatrzymać się odpowiednio wcześnie przed przejściem dla pieszych, nie stoczyć się w dół podczas postoju na wzniesieniu czy gwałtownie zmniejszyć prędkość w razie wystąpienia niebezpiecznej sytuacji na drodze. Dbając o Twoje bezpieczeństwo, proponujemy pewne i sprawdzone części do układów hamulcowych.

Zgodnie z obowiązującym w naszym kraju prawem każdy układ hamulcowy w samochodach dopuszczonych do ruchu w Polsce musi być wyposażony w dwa podstawowe mechanizmy: hamulce tradycyjne, uruchamiane poprzez wciśnięcie stopą odpowiedniego pedału, które służą do zatrzymywania się i obniżania prędkości w trakcie jazdy, a także hamulec ręczny, z reguły aktywowany poprzez zaciągnięcie dźwigni znajdującej się w kabinie, którego zadaniem jest niedopuszczenie do poruszania się pojazdu podczas postoju.

Wyróżnia się następujące typy układów hamulcowych ze względu na sposób uruchamiania: hydrauliczne, pneumatyczne i mechaniczne. Układy hydrauliczne są najczęściej spotykane w samochodach osobowych, a siła hamowania skupia się w ich przypadku na przedniej osi. Z kolei pneumatyczne systemy hamulcowe wykorzystuje się głównie w większych pojazdach, jak np. ciężarówki. Mechaniczne układy są natomiast najrzadziej spotykane i stosowane montowane w lekkich przyczepach.

Podstawowym elementem wszystkich układów hamulcowych są oczywiście same hamulce. Inne części eksploatacyjne wchodzące w skład układu to m.in. pompy hamulcowe, układy wspomagania, przewody hamulcowe, korektory siły hamowania, czujniki ABS, a także całe systemy wspomagające hamowanie, jak wspomniany ABS, ASR czy EBS. Wszystkie wymienione elementy znajdziesz w naszym motoryzacyjnym sklepie internetowym.

Dodatkowo proponujemy również bardzo praktyczne zestawy naprawcze. Zapraszamy do zapoznania się z asortymentem i zadbania o wysoką jakość układu hamulcowego – z myślą o bezpieczeństwie swoim i najbliższych.