MINIMini to niewielkie auto produkowane prze BMC – British Motor Company oraz następców tego przedsiębiorstwa. Początki tego kultowego auta sięgają roku 1959, natomiast ostatni egzemplarz wyjechał z fabryki w październiku 2000 roku.

Wiele osób stary brytyjski samochód kojarzy z nowoczesnym produkowanym obecnie przez BMW. Jednak produkowane do dnia dzisiejszego BMW Mini nie jest technicznie w żaden sposób powiązane z pierwowzorem. Jedynie stylistyka mimo iż nowoczesna nawiązuje to historycznego modelu.

Zastosowany w starym Mini napęd przedni pozwolił na znaczne zaoszczędzenie miejsca. Miało to ogromny wpływ na kolejne projekty konstruktorów samochodów. Samochód ten był niekwestionowanym hitem, stał się niemalże ikoną lat 60 XX wieku. Pojawił się w wielu znanych filmach. Jest rozpoznawalny niemal na całym świecie.

Mini było produkowane i sprzedawane w różnych wersjach nadwozia. Dostępne było jako : pickup, van, kombi jak również przypominającym auto terenowe, rekreacyjne buggy o nazwie Mini Moke. Klasyczne Mini doczekało się trzech generacji, w których było sukcesywnie modernizowane. Każda z wersji cieszyła się dużą popularnością.

Charakterystyczne jest nadwozie tego kultowego auta. Zostało ono zaprojektowane Aleca Issigonisa. Fabryki produkujące samochód początkowo znajdowały się jedynie w obrębie Wielkiej Brytanii. Z czasem jednak rozwinięto sieć zakładów i zlokalizowano je w takich krajach jak : Belgia, Austria, Chile, Portugalia, Jugosławia, Urugwaj, Republika Południowej Afryki, Włochy i Wenezuela.

Wybierz model MINI

Marka