Konserwacja ogrodzeń drewnianych jest konieczna nawet w przypadku wysokiej jakości desek. Regularne przeglądy i naprawy zapobiegają znacznie droższej i pracochłonnej wymianie całego ogrodzenia, dlatego warto w porę sprawdzić ogrodzenie pod kątem zmian atmosferycznych, poczynić niezbędne przygotowania i przeprowadzić naprawy.
Najlepszy czas na to to wiosna i wczesna jesień. Jeszcze kilka tygodni i nadejdzie prawdziwa deszczowa jesień, a po niej mroźna zima, na którą trzeba przygotować nasze ogrodzenia frontowe drewniane. Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka wskazówek, jak zapobiec większym naprawom, takim jak wymiana całej deski.
Usuń gruz i odpady roślinne wokół ogrodzenia
Wokół płotu mogą gromadzić się gałęzie, liście i inne resztki roślin. Zwłaszcza jesienią, kiedy nasze rośliny liściaste zrzucają liście. Usuń te odpady roślinne z płotu i jego otoczenia, gdyż z biegiem czasu zaczynają gnić, co nie jest dobre jeśli mamy ogrodzenia frontowe drewniane. Dodatkowo może zatrzymać się na nich woda, która zbiera się w drobnych pęknięciach naszego płotu, następnie zamarza i powoli je rozszerza, powodując w ten sposób coraz większe szkody. Nie czekaj z usuwaniem odpadów roślinnych do ostatniej chwili. Warto co kilka dni zamiatać liście. Jest to bardziej czasochłonne, ale w zależności od rodzaju defoliacji może trwać całą jesień, więc pierwsze liście zaczynają gnić długo przed opadnięciem ostatnich.
Pielęgnuj powierzchnię drewna
Gdy montujemy ogrodzenia frontowe drewniane zaleca się pokrycie ogrodzenia odporną na warunki atmosferyczne farbą lub glazurą, aby zabezpieczyć je przed szkodliwym działaniem słońca i deszczu. W letnie słońce może wyblaknąć nawet impregnowane drewno. Jesień to idealny czas, aby sprawdzić, czy promieniowanie UV nie spowodowało większych plam, i ponownie zaimpregnować te obszary. Najprawdopodobniej te punkty są wystawione na większe działanie światła słonecznego, ale zdarza się również, że farba lub lakier nie została nałożona równomiernie na ogrodzenia frontowe. W każdym razie jeszcze jedna warstwa na pewno nie zaszkodzi, a wręcz zabezpieczy drewno przed dalszym blaknięciem.
Inne problemy
Ponieważ drewno jest materiałem naturalnym, nieuniknione jest, że z biegiem czasu będzie wykazywać oznaki rozkładu. Oczywiście możemy odsunąć to zjawisko w czasie, pielęgnując drewno, jednak nawet przy najdokładniejszych pracach w drewnie pozostają pęknięcia i włókna, wzdłuż których docierają skutki działania natury. Najlepiej jest usunąć części, które zaczęły gnić, zanim pojawią się większe problemy i nasze ogrodzenia frontowe trzeba będzie wymienić w całości. Sprawdzamy także, czy ogrodzenie posiada odpowiednie podparcie przez zdrowe słupki ogrodzeniowe. Zimą możemy spodziewać się większej masy śniegu, którą musi on utrzymać, a jeśli słupki ogrodzeniowe nie będą ustawione na wystarczająco solidnym fundamencie, ogrodzenia frontowe mogą nawet się przewrócić.