Ile trwa kurs na prawo jazdy na motor i co obejmuje?

0
205

Wiele osób marzy o zdobyciu uprawnień do kierowania jednośladem, jednak nie każdy wie, jak przebiega proces zdobywania takich kompetencji oraz jak długo trwa nauka. W poniższym artykule postaramy się wyjaśnić wszystkie wątpliwości związane z tą kwestią.

Czas trwania kursu i jego etapy

Czas trwania kursu na motor może różnić się w zależności od wybranej szkoły jazdy oraz osiągnięć uczących się. Przeważnie jednak obejmuje on 30 godzin zajęć teoretycznych i 20 godzin praktycznych, które możemy podzielić na kilka etapów.

I etap to nauka teoretyczna, która obejmuje 30 godzin lekcji. W jej ramach przyszli motocykliści uczą się przepisów ruchu drogowego, zasad udzielania pierwszej pomocy, budowy i działania jednośladów oraz zasad bezpieczeństwa na drodze. Na tym etapie kursanci zdobywają także wiedzę o odpowiednim zachowaniu w sytuacjach awaryjnych i zawiłościach prawa.

II etap obejmuje ćwiczenia praktyczne, które mogą być realizowane na placu manewrowym lub w ruchu ulicznym. Podczas tego etapu kursanci uczą się prawidłowej pozycji za kierownicą, ruszania, zmieniania biegów, hamowania, skręcania oraz wykonywania innych manewrów na drodze. W sumie na ten etap przypada 20 godzin praktyki.

III etap to egzamin państwowy. Aby móc przystąpić do egzaminu, kursant musi posiadać ukończony kurs teoretyczny oraz praktyczny oraz zaliczone wszystkie ćwiczenia na placu manewrowym.

Egzamin składa się z dwóch części – teoretycznej, w której trzeba odpowiedzieć na pytania testowe, oraz praktycznej, polegającej na wykonaniu ćwiczeń na placu manewrowym oraz jazdy w ruchu miejskim. Zdanie egzaminu jest równoznaczne z uzyskaniem prawa jazdy na motor. Wiele szkół jazdy, takich jak OSK MAnewr we Wrocławiu, oferuje kompleksowe przygotowanie do uzyskania prawo jazdy na motor. 

Korzyści wynikające z posiadania uprawnień na motor

Posiadanie prawa jazdy kat. A to nie tylko swoboda podróżowania jednośladem, ale również możliwość rozwijania pasji oraz zdobywania nowych umiejętności. Motocykliści mogą uczestniczyć w organizowanych rajdach czy wyjazdach, a także doskonalić swoje umiejętności na profesjonalnych torach wyścigowych.

Ponadto, poruszanie się motocyklem pozwala na uniknięcie korków i zyskanie większej mobilności w dużych miastach. Jest to także ekonomiczne rozwiązanie dla osób, które nie potrzebują codziennie przewozić kilku osób czy dużego bagażu. Warto więc rozważyć uczestnictwo w kursie na prawo jazdy na motor, aby cieszyć się nieograniczoną swobodą i niezależnością na drodze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here