Jakie normy powinna spełniać obudowa transformatora?

0
162

Nowoczesne transformatory wymagają specjalnej ochrony, która z jednej strony chroni przed przypadkowym dotknięciem, a jednocześnie zapobiega przegrzaniu się urządzenia wewnątrz obudowy. Aby zagwarantować bezpieczeństwo oraz pewność działania w trudnych warunkach, sięga się po nowoczesne rozwiązania. Dzisiaj wyjaśnimy, dlaczego obudowa jest tak ważnym elementem transformatora i jakie normy powinna spełniać.

Obudowa, jako ważny element transformatora

Transformator to urządzenie, które służy do przetwarzania napięcia energii elektrycznej. Aby działał poprawnie i bezpiecznie, musi być odpowiednio zabezpieczony. Obudowa ma za zadanie zapewnić nie tylko estetyczny wygląd urządzenia, ale przede wszystkim odpowiedni stopień ochrony przed czynnikami zewnętrznymi, takimi jak ciała stałe lub wilgoć. Obudowa transformatora jest też ważnym czynnikiem, gwarantującym użytkownikom pełne  bezpieczeństwo. Dlatego też, wybierając odpowiednią obudowę, należy zwrócić uwagę na kilka kluczowych parametrów.

Normy obudów transformatorowych

Jak można dowiedzieć się, odwiedzając witrynę internetową producenta transformatorów i dławików Inducto ze Szczecina, który oferuje dławiki sieciowe trójfazowe i silnikowe, cewki powietrzne i różnego typu transformatory jednofazowe i trójfazowe, obudowa transformatora musi przede wszystkim spełniać normy określone przez Międzynarodową Komisję Elektrotechniczną oraz unijne regulacje w zakresie bezpieczeństwa pracy. Standardowo obudowy transformatorów jednofazowych i trójfazowych muszą zapewniać stopień ochrony IP23. Przy wyborze obudowy należy również zwrócić uwagę na jej rozmiar i wagę. Najmniejsze obudowy są przystosowane do pracy dla urządzeń o mocy od 0,1 do 0,8 kVA, a największe dla urządzeń o mocy od 100 do 125 kVA.

Stopień ochrony IP23

Stopień ochrony IP23 to pierwszy poziom zabezpieczenia przeciwpyłowego oraz drugi poziom zabezpieczenia przeciwwilgociowego. Symbol IP23 oznacza, że obudowa chroni urządzenia przed ciałami stałymi o wielkości większej niż 12,5 mm oraz przed wnikaniem wody wpadającej pod dowolnym kątem do 60° od pionu z każdej strony. Taki stopień ochrony jest wystarczający dla większości zastosowań, jednak w przypadku prac w trudnych warunkach lub podczas ekstremalnych warunków atmosferycznych, zaleca się stosowanie obudów o wyższych stopniach ochrony.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here