Kuchnia jako funkcjonalna przestrzeń

0
345
Kuchnia jako funkcjonalna przestrzeń

Jakimi zasadami powinniśmy się sugerować, żeby mieć ergonomiczną kuchnię?

Aneks kuchenny czy tradycja?

Jeżeli gotujemy w domu warto mieć funkcjonalną przestrzeń w kuchni. Czy taka przestrzeń musi być niewielka czy raczej duża? Może inne elementy determinują jej użyteczność, która wpływa na komfort podczas przyrządzania potraw? Jak wiadomo istnieją fundamentalne zasady, których należy się trzymać, gdy planujemy urządzanie kuchni. Co jest najważniejsze? Najpierw powinno się przemyśleć, czy lepszą opcją będzie kuchnia otwarta, czy może kuchnia tradycyjna.

Każda z opcji, ma swoje wady i plusy. To, jaki rodzaj kuchni wybierzemy zależy od naszych potrzeb. Aktualnie coraz rzadziej wybieramy kuchnię w osobnym pomieszczeniu. Aczkolwiek, w starym budownictwie to właśnie z takim układem mamy do czynienia. Kuchnia niezależna koniecznie musi być duża, bo w przeciwnym wypadku będzie klaustrofobiczna. Przeważnie nie zawsze da się zmienić metraż. Wówczas alternatywą jest open space. To rozwiązanie daje nam sposobność bycia razem w czasie przygotowywania potraw. Urządzanie kuchni zamkniętej okazuje się lepsze dla gospodyń, które pasjonują się pieczeniem ciast, bo lubią się w ten sposób zrelaksować.

Jakie są najważniejsze plusy kuchni otwartej?

Po pierwsze wizualnie powiększa wnętrz oraz wyróżnia ją lepsza funkcjonalność. Do minusów należy rozprzestrzenianie się kuchennych zapachów. Kuchnia tradycyjna z kolei cechuje się dużą swobodą w aranżacji pozostałych pokoi, a także zabezpiecza przed zapachami. Do minusów zaliczamy warunek większej powierzchni.

Który układ zabudowy kuchennej zaplanować?

Następnym krokiem powinno być zaplanowanie układu szafek kuchennych i sprzętów AGD. Kierujmy się tu zasadami ergonomii, które ułatwią stworzyć wnętrze komfortowe i funkcjonalne. Perspektywa rozplanowania szafek zależy od metrażu i kształtu wnętrza. Ważne są także okna i drzwi. Decydując się na układ zabudowy, warto pamiętać o zasadzie trójkąta roboczego. Jego wierzchołki stanowią lodówka, zlew i płyta grzewcza. Urządzanie kuchni według tego prawa zaprocentuje owocną i ekspresową pracą.

Rozkład na planie litery U czy może projekt jednorzędowy?

Sprawdzonych jest kilka rozwiązań aranżacyjnych, które wybieramy do naszego domu przyjmując niezależne od nas niedogodności. Jeżeli dysponujemy małą przestrzenią, rozsądnie będzie zdecydować się na tę drugą opcję, czyli open space. Niestety taki układ nie należy do zbyt wygodnych. Znacznie korzystniejsze rozwiązanie przedstawia układ jednorzędowy z wyspą kuchenną, na której można umieścić zlew i płytę grzewczą, co znacząco zwiększy wygodę.

W sytuacji, gdy zdecydujemy się na urządzanie kuchni w układzie dwurzędowym, osiągniemy dużą funkcjonalność. Zapewnia on świetną ergonomię i dobrze się odnajduje również w pomieszczeniach małych. Bardzo prosto daje się tu zaplanować trójkąt roboczy. W przypadku, gdy zależy nam na większej kuchni, najlepiej zaprojektować ją w układzie litery L, G lub U.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here