Leasing czy wynajem samochodu – czym się różnią? Na co zwrócić uwagę przy wyborze?

0
360

Leasing to rozwiązanie, które pozwala uzyskać i użytkować auto w ramach działalności zawodowej. Opcja korzystania z auta służbowego lub całej firmowej floty bez konieczności zakupu pojazdów stanowi korzystne finansowo rozwiązanie dla wielu przedsiębiorstw. Alternatywą może być wynajem samochodu, który na pierwszy rzut oka zapewnia firmom większą elastyczność i jest bardziej opłacalny finansowo. Czy tak jest naprawdę? Leasing czy wynajem – która z tych opcji jest zatem korzystniejsza?

 

 

Leasing – na czym polega?

Przed podjęciem decyzji, czy leasing, czy wynajem będzie lepszym rozwiązaniem dla firmy, warto zapoznać się z obydwiema opcjami. Leasing to sposób finansowania zakupów przez firmy. Mogą korzystać z niego zarówno małe, jak i większe przedsiębiorstwa. Zazwyczaj leasingowi podlegają towary o dużej wartości, takie jak maszyny na hale produkcyjne lub samochody firmowe. Dzieje się to na podstawie umowy leasingowej zawieranej pomiędzy przedsiębiorstwem a firmą leasingową. Leasingobiorca zyskuje na podstawie tej umowy wyłączne prawo do korzystania z danego pojazdu lub maszyny. Skorzystanie z leasingu to dobre rozwiązanie w sytuacji, kiedy zakup przez przedsiębiorcę jest niemożliwy lub nieopłacalny. Należy jednak pamiętać, że po zakończeniu umowy leasingowej możliwe są dwa scenariusze – towar może zostać wykupiony przez leasingobiorcę i stać się jego własnością lub pozostać własnością firmy udzielającej leasingu. Więcej informacji na temat leasingu znaleźć można na stronie internetowej https://invest-business.pl/.

 

Wynajem samochodu – zasady

Alternatywę dla leasingu zyskuje wynajem samochodu, który w ostatnim czasie zyskuje na popularności. Wśród zalet tego rozwiązania wymienić należy wysokość miesięcznych opłat, która w większości przypadków jest niższa niż przy leasingu. Co więcej, w przeciwieństwie do leasingu wynajem nie przekłada się na ograniczenie zdolności kredytowej firmy. Miesięczne koszty wynajmu można wliczyć w koszt prowadzenia działalności, co pozwala obniżyć kwotę odprowadzanego podatku. Wynajem auta to również szybsza i mniej skomplikowana od leasingu procedura, co pozwala na uzupełnienie floty służbowej w sytuacjach nagłych i nieprzewidzianych.

 

Leasing czy wynajem – porównanie

Leasing i wynajem samochodu do firmy to dwie popularne opcje wyposażenia przedsiębiorstwa we flotę służbową. Szukając odpowiedzi na pytanie, która z nich, leasing czy wynajem, będzie lepszym rozwiązaniem, warto porównać je pod kątem kilku istotnych czynników. Wśród nich wyróżnić trzeba kwestię własności pojazdu, ponoszonych kosztów oraz zasad użytkowania pojazdu przez leasingobiorcę.

 

  • Własność pojazdu

Leasingując samochód, klient płaci miesięczne raty za korzystanie z pojazdu, ale nie jest właścicielem pojazdu. Po zakończeniu okresu leasingu zwykle posiada opcję wykupu pojazdu lub zwrócenia go do leasingodawcy. Natomiast w przypadku wynajmu samochodu klient wynajmuje pojazd na określony okres, ale nie posiada żadnych praw do jego własności.

 

  • Koszty

W przypadku leasingu samochodu klient zazwyczaj płaci miesięczną ratę leasingową, która może obejmować koszty utrzymania pojazdu, takie jak ubezpieczenie, naprawy i konserwacja. Podczas wynajmu samochodu klient zwykle płaci jednorazową opłatę za wynajem, która obejmuje koszty ubezpieczenia, ale nie obejmuje innych kosztów utrzymania pojazdu.

 

  • Użytkowanie pojazdu

Biorąc samochód w leasing, warto wziąć pod uwagę, że umowa może zawierać informacje o limicie kilometrów możliwych do przebycia samochodem będącym przedmiotem leasingu. Ograniczenie to może, lecz nie musi wystąpić i jest uzależnione głównie od wybranego w ramach umowy pakietu. Coraz popularniejsze są jednak umowy bez ustalonych limitów. Sytuacja wygląda podobnie w przypadku wynajmu – aby uniknąć dodatkowych kosztów, należy zapoznać się ze szczegółami umowy, a także dobrze rozeznać w potrzebach swojego przedsiębiorstwa. Pozwoli to na dobór najlepszej, dopasowanej opcji.

 

Opracowano na zlecenie partnera Santander Consumer Bank.

 

Źródła:

  • https://www.abacuscars.pl/wynajem-aut-na-lata/korzysci#:~:text=Do%20g%C5%82%C3%B3wnych%20zalet%20wynajmu%20d%C5%82ugoterminowego,jej%20uzupe%C5%82niania%20w%20sytuacjach%20nag%C5%82ych.
  • https://carnet.pl/blog/wynajem-samochodu-dla-firmy-zalety
  • https://direct.money.pl/artykuly/porady/leasing-samochodowy-poznaj-zasady-dzialania-i-najwazniejsze-informacje

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here