Prezbiopia zwana także starczowzrocznością jest wadą wzroku, która rozwija się wskutek naturalnych procesów starzeniowych organizmu. Objawia się głównie nieostrością widzenia blisko położonych przedmiotów oraz problemami z czytaniem. W dzisiejszym artykule dowiesz się, czym dokładnie jest prezbiopia i jak ją leczyć.
Czym jest prezbiopia?
Prezbiopia jest wadą wzroku, która pojawia się w związku ze słabnącą elastycznością soczewki, wpływając tym samym na zdolności akomodacyjne oka. Pacjenci skarżą się na utratę ostrości widzenia z bliży, podczas gdy obraz w dali pozostaje wyraźny. Często prowadzi to do problemów z czytaniem, szyciem oraz majsterkowaniem, szczególnie wieczorem przy słabym oświetleniu. Wśród czynników, które zwiększają ryzyko starczowzroczności, wymienia się m.in. nadwzroczność, płeć żeńską oraz współistnienie chorób przewlekłych, takich jak cukrzyca, niewydolność naczyniowa oraz stwardnienie rozsiane.
Jak rozpoznać prezbiopię?
Diagnostyką prezbiopii zajmuje się lekarz okulista. Do specjalisty należy zgłosić się w przypadku wystąpienia charakterystycznych objawów, wśród których można wymienić:
- rozmazany obraz,
- bóle głowy,
- zmęczenie oczu,
- zaburzenia ostrości widzenia bliży,
- konieczność odsuwania czytanego tekstu.
W czasie wizyty lekarz przeprowadzi odpowiednie badania, które pozwolą określić rodzaj wady wzroku oraz zaproponuje właściwy rodzaj leczenia.
Leczenie prezbiopii
W zależności od swoich potrzeb pacjenci mogą zdecydować się na wdrożenie korekcji wzroku przy pomocy okularów i soczewek kontaktowych lub przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego. Lekarz może wdrożyć zarówno laserową korekcję wzroku, jak i zdecydować się na zastąpienie własnej soczewki implantem, czyli tzw. soczewką multifokalną. Metoda ta stosowana jest także u pacjentów z astygmatyzmem oraz zaćmą.
Większość pacjentów decyduje się jednak na stosowanie okularów do czytania. W przypadku osób cierpiących jednocześnie na dalekowzroczność i prezbiopię stosuje się okulary progresywne, które umożliwiają wyraźne widzenie z bliży i dali. Alternatywnym rozwiązaniem mogą być również soczewki dwuogniskowe, które składają się z dwóch obszarów widzenia. Główny przeznaczony jest do korekcji dali, natomiast „wtopka” umożliwia wygodne postrzeganie bliżej położonych przedmiotów. Szeroki wybór okularów oraz soczewek kontaktowych znajdziesz w salonach Vision Express. Opinie klientów pomogą Ci w wyborze najlepszego produktu.
Soczewki kontaktowe do korekcji prezbiopii
Wysoki komfort użytkowania zapewniają także specjalistyczne soczewki kontaktowe multifokalne przeznaczone do korekcji prezbiopii. Ich główną zaletą jest jednoczesna korekcja bliży i dali. Warto pamiętać jednak o tym, że nie jest to rozwiązanie dla astygmatyków.
W codziennym życiu doskonale sprawdzą się jednodniowe soczewki Biotrue dedykowane dla pacjentów ze stwierdzoną prezbiopią. Wykonane z innowacyjnego materiału hydrożelowego nowej generacji zapewniają najwyższy poziom nawilżenia nawet przez 16 godzin noszenia. Produkt wyróżnia się wysoką zawartością wody, dzięki czemu pozwala zachować komfort przez cały dzień. Zewnętrzna powierzchnia jest przy tym stworzona na wzór naturalnej warstwy lipidowej filmu łzowego. Soczewki progresywne gwarantują również najlepszą jakość widzenia z bliży, dali oraz odległości pośrednich.