Rodzaje ogrzewania podłogowego

0
242

Ciepło unoszące się z podłogi to komfort, którego nie da się zastąpić. Ogrzewanie podłogowe od dawna cieszy się popularnością w Polsce, zarówno w nowych budynkach mieszkalnych, jak i tych starszych. Właściwy system ogrzewania podłogowego może przynieść wiele korzyści. W niniejszym artykule przybliżymy rodzaje ogrzewania podłogowego dostępne na rynku.

Elektryczne ogrzewanie podłogowe

Elektryczne ogrzewanie podłogowe opiera się na wykorzystaniu energii elektrycznej do generowania ciepła. Istnieją dwa główne rodzaje tego systemu – maty grzewcze oraz kable grzewcze.

  • Maty grzewcze Devi z Warszawy to cienkie, płaskie elementy grzewcze, które są rozmieszczone równomiernie na powierzchni podłogi. Zapewnia to szybkie i równomierne rozprowadzenie ciepła. Maty grzewcze są stosowane głównie w łazienkach oraz kuchniach, gdzie mają szczególnie dużo atutów. Dzięki niewielkiej grubości maty można łatwo zamontować.

  • Kable grzewcze to drugi typ elektrycznego ogrzewania podłogowego, gdzie ciepło generowane jest przez przewody oporowe umieszczone pod warstwą podłogi. Często stosuje się je na dużych powierzchniach, takich jak salon czy sypialnia. Montaż kabli grzewczych jest bardziej pracochłonny niż mat grzewczych, jednak mają one większą elastyczność w dostosowywaniu do różnych pomieszczeń.

Wodne ogrzewanie podłogowe

Wodne ogrzewanie podłogowe, inaczej nazywane również hydronicznym, używa ciepłej wody do rozprowadzenia ciepła po podłodze. W tym systemie rury są układane w równomiernych odstępach na całej powierzchni podłogi, a następnie łączone są z kolektorem i kotłem, który dostarcza ciepłą wodę. Zaletami wodnego ogrzewania podłogowego są wysoka efektywność energetyczna oraz możliwość zastosowania różnych źródeł ciepła. Ponadto, ten rodzaj ogrzewania cechuje się długotrwałym działaniem. Wodne ogrzewanie podłogowe najlepiej sprawdza się w większych pomieszczeniach oraz w budynkach jednorodzinnych.

Ogrzewanie podłogowe Infrared

Innowacyjną alternatywą dla tradycyjnych systemów ogrzewania podłogowego jest technologia oparta na promieniowaniu podczerwonym. Ogrzewanie podłogowe typu Infrared polega na umieszczeniu specjalnych folii grzewczych lub paneli pod powierzchnią podłogi, które emitują promienie podczerwone. Ta technologia jest bardzo efektywna energetycznie i generuje ciepło praktycznie bez strat – aż 99% energii zamienia się w ciepło. Największym atutem ogrzewania podczerwienią jest szybkość. Wadą tego rozwiązania może być jednak jego koszt – instalacja bywa droższa niż w przypadku innych systemów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here