Ułatwienie w zeznaniu podatkowym PIT 37 i PIT 38

0
607
Ułatwienie w zeznaniu podatkowym PIT 37 i PIT 38

Rozliczanie deklaracji podatkowych przez Internet jest dostępne od kilka lat i cieszy się dużą popularnością wśród podatników, którzy jasno wskazują na to, że oszczędzają mnóstwo czasu i nerwów na wypełnieniu swoich deklaracji. 

Automatyczne wysłanie deklaracji

Oprócz tradycyjnego wysłania pitu przez Internet, gdzie użytkownik musiał sam wprowadzać dane, a następnie wysłać za pośrednictwem sieci swoją deklarację do wybranego urzędu skarbowego, od 2019 roku dostępna jest usługa epit 2022Co istotne, system ten obowiązuje osoby, które rozliczają się za pośrednictwem PIT 37 lub PIT 38. Na czym polega ułatwienie? Głównym udogodnieniem jest fakt, że podatnik nie musi samodzielnie wypełniać swojej deklaracji, ponieważ zrobi to za niego urząd skarbowy- wypełni i udostępni dokument. My nie musimy nic dodatkowo robić, nie ma potrzeby składania specjalnych wniosków czy próśb o dokonanie takiego automatycznego rozliczenia. 

Jak złożyć swój epit2022?

Aby dokonać corocznego obowiązku podatkowego, dzięki tej usłudze, musimy zalogować się na stronę podatki.gov.pl. Zalogowanie do systemu odbywa się poprzez posiadanie profilu zaufanego, kwalifikowanego podpisu elektronicznego lub też za pośrednictwem naszych danych autoryzacyjnych, to jest danych identyfikujących naszą osobę, a także kwoty przychodu, który znajduje się na formularzach otrzymanych od pracodawcy, np. PIT11, PIT40A lub PIT8C. 

Po poprawnym zalogowaniu się do systemu nasz epit2002 jest już gotowy i wypełniony. W tym momencie wystarczy sprawdzić poprawność uzupełnionych danych i mamy trzy możliwości działania. Po pierwsze, jeśli dane są zgodne po prostu akceptujemy bez zmian i deklaracja zostaje automatycznie wysłana. Drugą możliwością jest poprawa danych, ma to miejsce na przykład w przypadku kiedy chcemy zmienić lub dodać organizację pożytku publicznego, na którą chcemy przekazać nasz 1% podatku. Jeśli mamy prawo skorzystania z ulg lub odliczeń, do których urząd skarbowy nie ma wglądu, również możemy to szybko i bezproblemowo dodać. Trzecią alternatywą jest odrzucenie pitu i wypełnienie go samodzielnie- tak jak działo się to w poprzednich latach, kiedy podatnik samodzielnie wprowadzał wszystkie dane. 

Jeśli jednak nie mamy żadnych zastrzeżeń czy też nie wprowadzamy żadnych zmian do naszego zeznania podatkowego, to forma epit2022 jest najszybszą i najbardziej efektywną metodą rozliczenia się po danym roku podatkowym. Warto więc z niej korzystać bez konieczności osobistego odwiedzania urzędu skarbowego i składania tradycyjnych deklaracji. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here